- Samochody z windą na wynajem – kiedy warto zainwestować w wynajem, a kiedy lepiej kupić?
- Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy w 2024 roku
- Odkrywanie uroków Apulii: Co ciekawego w Apulii?
- Skinifikacja – co to takiego i dlaczego warto ją wprowadzić do codziennej pielęgnacji?
- Jak przebiega rekrutacja na studia: Kompletny przewodnik dla kandydatów
Żywienie psa z chorą wątrobą
Chora wątroba u psa
Wątroba jest bardzo ważnym organem, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu psa. Niestety często dopadają ją choroby, niezależnie od wieku zwierzaka, mogą się przytrafić Twojemu pupilowi. Objawy to najczęściej apatia, brak apetytu, wymioty oraz biegunka. W przypadku niektórych chorób, gałki oczne oraz dziąsła przybierają żółty kolor. Jeśli Twój zwierzak zachowuje się nietypowo i zauważysz niepokojące objawy, nie zwlekaj i zgłoś się z pupilem do lekarza weterynarii. Jeśli jesteście już po wizycie i okazało się, że wątroba psa jest chora, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dieta dla psa z chorą wątrobą to bardzo ważna kwestia, o którą trzeba zadbać. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, dzięki którym Twój pupil poczuje się lepiej.
Żywienie psa z chorą wątrobą
Wątroba pełni wiele ważnych funkcji. Jeśli zdarza się choroba, wówczas wątroba nie jest w stanie usuwać toksyn z organizmu, organizm nie przyswaja prawidłowo dóbr pochodzących z pożywienia. Aby pomóc swojemu zwierzakowi, najważniejsze jest zastosowanie się do porad lekarza weterynarii. Odpowiednia diagnoza i leczenie to klucz do sukcesu. Ważna jest także dieta, która wspomoże organizm zwierzaka.
Dieta psa z chorą wątrobą powinna być niskobiałkowa. Źródłem energii w takiej diecie powinny być lekkostrawne węglowodany oraz tłuszcze. Należy zadbać także o białko, gdyż jest ono ważne dla procesu rekonwalescencji. Żywienie psa z chorą wątrobą, powinno zapewniać zwierzakowi także składniki mineralne oraz witaminy. Ważne jest więc to, aby wybierać karmy wysokiej jakości, pochodzące jedynie od sprawdzonych producentów. W ich ofercie znajdziesz karmy, które zostały przygotowane specjalnie dla zwierzaków, które borykają się z chorobami wątroby. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować swój wybór z lekarzem weterynarii.
Domowe żywienie
Jeśli wolisz samodzielnie przygotowywać pokarm dla psa, pamiętaj o ważnych zasadach. Około 25% masy pokarmu, powinny stanowić tłuszcze. 45% to węglowodany lekkostrawne. Doskonale sprawdzi się tutaj puree ziemniaczane, kleik kukurydziany. W diecie psa z chorą wątrobą, nie powinno zabraknąć także białka, które powinno wynosić do 30% masy pokarmu. Powinno być to białko wysokiej jakości. Dobrze sprawdzi się drób oraz produkty roślinne.
Pamiętaj, że samodzielne ułożenie diety i przygotowanie posiłków dla psa, którego wątroba nie jest w dobrym stanie, to trudne wyzwanie. Aby zrobić to prawidłowo, potrzeba odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia.