Sklejka, plexi czy płyta HDF?

Płyta HDF (z angielskiego High Density Fibreboard) to płyta pilśniowa, która wykazuje znacznie większą gęstość (aż 850 kg.m3) niż lite drewno naturalne. Wraz z takimi materiałami jak sklejka czy plexi świetnie nadaje się do aranżacji wnętrza. Powstaje jednak w nieco inny sposób i jest niezwykle popularną alternatywą dla drewna naturalnego.

Płyta HDF to materiał drewnopochodny pilśniowy o wyjątkowej twardości, trwałości i odporności na mechaniczne uszkodzenia. Znakomicie sprawdza się jako surowiec, z którego powstają drzwi wejściowe lub wewnętrzne.

Płyta HDF powstaje w wyniku rozcierania na włókna zrębków drewnianych, które umacniane są klejem syntetycznym, żywicą i woskiem, a także substancjami utwardzającymi. Tak powstała mieszanka jest następnie ściskana i prasowana oraz poddawana działaniu wysokiego ciśnienia, a także wyjątkowo wysokiej temperatury. Dostępna jest w wersji surowej lub lakierowanej, ale wykorzystywana powinna być tylko i wyłącznie we wnętrzach pomieszczenia.

W zależności od wiodącego w danym pomieszczeniu stylu, w aranżacji sprawdzić się może inny materiał dekoracyjny. W stylu skandynawskim lub industrialnym najlepiej sprawdzi się sklejka, która posiada wyraźnie widoczne słoje tworzące ciekawą i wyglądającą naturalnie ozdobę.

Zaletą sklejki jest fakt, że można pomalować ją znacznie później lub zastosować metodę decoupage, co uczyni ją wyjątkową. Przy cięciu sklejki laserem należy uważać, gdyż zmienia ona kolor na ciemnobrązowy. Niestety, sklejka jest raczej małoodporna na wilgoć, przez co wymaga zabezpieczenia impregnatem lub specjalistycznym lakierem.

Innym materiałem, który często wykorzystuje się w aranżacjach wnętrz jest plexi. Jest to szkło akrylowe, którego skład nie opiera się na drewnie, a tylko na polimerach w różnych rodzajach, które czynią ją bardzo podobną do plastiku. Plexi występuje w różnorodnych kolorach, dzięki czemu świetnie sprawdza się w każdym wystroju. Posiada też idealnie gładką, a do tego błyszczącą powierzchnię nadając wnętrzu elegancji i szyku.

Leave a Comment