Prowadzenie firmy w Norwegii. 5 najważniejszych informacji dla początkujących

Prowadzenie własnej firmy może być fascynującym oraz bardzo dochodowym przedsięwzięciem, ale także wymaga solidnej wiedzy i przygotowania. Jeśli rozważasz założenie firmy w Norwegii, istnieje kilka kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych informacji. Sprawdź, co musi wiedzieć norweski przedsiębiorca na początku swojej drogi.

1. Wybór formy prowadzenia działalności

Podobnie jak w Polsce, najpopularniejszą formą prowadzenia firmy w Norwegii, jest jednoosobowa działalność gospodarcza (ENK). To od jej rejestracji zazwyczaj zaczyna się stawianie pierwszych kroków w świecie skandynawskiego biznesu. Możesz oczywiście rozważyć założenie spółki kapitałowej (AS), ale ta forma prowadzenia działalności wymaga większej ilości formalności i kapitału zakładowego.

2. Rejestracja firmy w Norwegii

By przystąpić do rejestracji, zdobądź norweski numer identyfikacyjny osoby fizycznej (fødselsnummer). Jeśli nie masz jeszcze tego numeru, możesz go uzyskać w norweskim urzędzie ds. podatków (Skatteetaten). Potrzebny Ci będzie także adres zamieszkania oraz kody MinID. Wniosek rejestracyjny składa się osobiście lub przez internet na portalu Altinn. Potrzebny będzie Ci także firmowy rachunek bankowy. Po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji możesz rozpocząć prowadzenie firmy w Norwegii.

3. Norweskie przepisy podatkowe

Istotnym elementem działalności gospodarczej w każdym kraju są zobowiązania podatkowe. W Norwegii obowiązuje podatek VAT (MVA), który w przypadku większości towarów i usług wynosi 25%. Rejestracja do niego jest obowiązkowa, jeśli Twoja działalność w ciągu roku kalendarzowego przekracza przychód 50 tys. NOK.

Jako przedsiębiorcę będzie dotyczył Cię także podatek dochodowy. Jest on opłacany w formie zaliczek, których wysokość ustala się na bazie zadeklarowanego przewidywanego dochodu. Ten podatek w Norwegii wynosi 22%. Jeśli chcesz spełnić wszystkie wymagania formalne, a także zoptymalizować wysokość zobowiązań, skontaktuj się z ekspertem firmy ATS Pomoc w Norwegii, który w prosty sposób wyjaśni skomplikowane przepisy.

4. System ubezpieczeń społecznych

Prowadząc firmę w Norwegii, musisz pamiętać o obowiązku ubezpieczenia społecznego dla siebie i swoich pracowników. Kraj ten ma rozbudowany system ubezpieczeń, który obejmuje m.in. składki zdrowotne czy emerytalne. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej opłaty wyniosą 11,4% od zysku Twojej firmy. Pamiętaj, że gdy zatrudnisz pracownika, konieczne będzie nie tylko opłacanie za niego składek (min. 26,3% od kwoty wynagrodzenia brutto kosztów stałych), ale także uzyskanie wpisu do rejestru pracodawców.

5. Sprawy urzędowe i księgowe

Na koniec warto zaznaczyć, że w każdy właściciel firmy w Norwegii musi prowadzić księgowość oraz rozliczać się z urzędem skarbowym. W przypadku ENK nie jest to skomplikowane, ale i tak wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Konieczna jest również znajomość przepisów, związanych np. z prawidłowym księgowaniem transakcji. Dlatego warto zlecić taką obsługę zewnętrznej firmie. Skontaktuj się z ATS Pomoc w Norwegii, by poznać szczegóły oferty.

Leave a Comment