- Jakie meble z litego drewna pasują do Twojego domu?
- Jak zadbać o skórzane buty przed jesiennymi deszczami?
- Jak drukarnia opakowań tekturowych dostosowuje się do potrzeb rynku?
- Korzyści i Zastosowania Ozonowania Wody: Nowoczesna Metoda Uzdatniania
- Dlaczego sieczka z lucerny jest tak ceniona w żywieniu koni?
Propolis
Propolis to substancja wytwarzana przez pszczoły. Jest to produkt, który może być uznawany za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków. Wzmacnia odporność, pomaga z walce z infekcjami oraz przyspiesza gojenie się ran. Propolis jest wykorzystywany od starożytności. Stosowany był na przykład przez Egipcjanki, które dodawały go do kremów czy kąpieli.
Propolis jest to gęsta i lepka substancja żywiczna. Może mieć różne kolory w zależności od tego na jakim terenie żyją pszczoły. Dlatego też w przyrodzie występują różne rodzaje propolisu. W zależności od składu może mieć różne kolory od ciemnobrunatnego po żółty czy pomarańczowy. Pszczoły wykorzystują kit pszczeli do uszczelniania i wzmacniania ula, a także do jego dezynfekcji i ochrony przed bakteriami i grzybami.
Skład propolisu i jego właściwości
Propolis zawiera szereg składników odżywczych. Są to między innymi wapno, magnez, potas, aminokwasy oraz witaminy. Kit pszczeli ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe oraz właściwości regenerujące. Działa zatem zarówno w przypadku wystąpienia objawów grypy, jak i leczy rany i schorzenia skóry. Jest to substancja, która wzmacnia organizm, wspomaga leczenie dlatego warto ją mieć w swojej apteczce i stosować, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. W badaniach wykazuje dobroczynny wpływ w przypadku chorób nowotworowych. Kit pszczeli wpływa również na wolniejsze starzenie się skóry. Z tego też względu jest składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych.
Nalewka z propolisem
Propolis jest to substancja, która nie rozpuszcza się w wodzie. Rozpuszcza się jednak w alkoholu i z tego względu jest wykorzystywana do wykonania nalewki. W przypadku nalewki po rozpuszczeniu propolisu w alkoholu w odpowiednim stężeniu należy odstawić powstałą nalewkę na około dwa tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu. Po tym czasie płyn ten należy odsączyć przez bibułę lub gazę. Nalewkę powinniśmy przechowywać w butelce z ciemnego szkła, by nie traciła cennych substancji przy kontakcie ze światłem słonecznym. Nalewkę można stosować do płukania gardła, do przemywania ran, jako kropelki na kaszel (mieszając kilkanaście kropel z łyżką cukru). Nalewkę można również oczywiście pić.
Przeciwwskazania
Propolis, tak jak i miód może uczulać. W przypadku osób alergicznych stosowanie kitu pszczelego warto skonsultować z lekarzem. Przed pierwszym użyciem warto również zrobić próbę uczuleniową. Wystarczy przyjąć kilka kropel propolisu i poczekać na ewentualną reakcję organizmu.