Pelargonia – bogactwo odmian

Pelargonie są najczęściej sadzonym kwiatem na balkonach i tarasach nie tylko z powodu pięknych kwiatów, ale i licznych odmian, które można dopasować do własnych indywidualnych gustów. Różne odmiany pelargonii różnią się zarówno kolorem kwiatów i ich kształtem oraz wykrojem liści a także zapachem. Najbardziej znaną odmianą jest pelargonia rabatowa.

Pelargonia rabatowa

Ten gatunek jest najpowszechniejszy w uprawie pelargonii. Jest to bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Sadzi się je w ogrodach czyli na rabatach ( stąd nazwa) ale także w skrzynkach balkonowych lub ustawionych na tarasach. Liście na długich ogonkach są omszone, co jest jedną z ich cech charakterystycznych. Kwiaty pojedyncze, półpełne lub pełne zebrane w kuliste baldachy występują w różnych kolorach: czerwonym, różowym, fioletowym lub białym. Kwitną wczesną jesienią aż do pierwszych przymrozków. Jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Dobrze rośnie w skrzynkach na balkonach.

Pelargonia wielkokwiatowa

Inaczej zwana angielską, pelargonia ta wyróżnia się dużymi czerwonymi lub różowymi kwiatami dochodzącymi do 8 cm średnicy i połączonymi po kilka w efektowne kwiatostany. Charakterystyczną jej cechą jest kontrastowa plamka u nasady płatka. Liście ma duże o5-10 cm średnicy, na brzegach wyraźnie ząbkowane. Trudniejsza w uprawie, wrażliwa na złą glebę i niską temperaturę. Raczej wskazana do hodowli w domu w doniczkach.

Pelargonia zwisająca

Jej nazwa oficjalna to pelargonia bluszczolistna z powodu mięsistych błyszczących i podobnych do bluszczu liści oraz długich pędach wyraźnie płożących się. Charakteryzuje się większą paletą barw kwiatów niż inne pelargonie, bo oprócz purpury, różu i fioletu występuje w kolorze łososiowym i beżowym. Kwiaty zebrane w baldachy z 8-15 kwiatów gęsto występują na wiszących pędach. Najlepiej wygląda na balkonach i tarasach, jeżeli zapewnimy jej miejsce na zwisające pędy kwiatowe.

Pelargonie o pachnących liściach

Wszystkie pelargonie wydzielają charakterystyczny zapach, ale ta odmiana pachnie szczególnie intensywnie. Źródłem zapachu nie jest jednak kwiat a strzępiaste liście, które pachną cytryną, różą miętą, kamforą lub pomarańczą. Kwiaty natomiast ma raczej skromne w kolorze purpury. Głównie uprawiana w doniczce, ale można ją wystawiać na balkony i do ogrodów na początku lata, gdzie przebywać będzie aż do jesieni. Jej powszechna nazwa to „geranium”. Z uwagi na wydzielanie olejków eterycznych hodowana jest w celach leczniczych i kosmetycznych. Odkażają i jonizują ujemnie powietrze, toteż często umieszczana jest w sypialni.

 

Leave a Comment