Kilka informacji o alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej

Najczęściej występujące objawy alergii to wysypka, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, kaszel, zatkany noc. Objawy te występują po spożyciu produktu, którego składnik nie jest tolerowany przez organizm. Jeśli podejrzewasz, że możesz borykać się z alergią pokarmową, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Dzięki temu można podjąć odpowiednie leczenie i odzyskać komfort codziennego funkcjonowania.

Co może wywołać objawy? Sprawdź

Nieprzyjemne objawy alergii pokarmowej mogą wywołać różne składniki. Najczęściej jest to krowie mleko, jaja kurze, ryby, owoce morza, orzechy, soja. Jeśli po spożyciu tych składników odczuwasz nieprzyjemne objawy, najprawdopodobniej borykasz się z alergią pokarmową. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki oraz podjęcia odpowiedniego, skutecznego leczenia alergii pokarmowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Leczenie alergii pokarmowej

Aby leczyć alergię pokarmową, konieczne jest jej zdiagnozowanie. W tym celu stosuje się najczęściej testy skórne, testy alergiczne z krwi oraz prowokacje alergenem. Wyniki tych testów potwierdzają lub wykluczają alergię pokarmową. Jeśli chodzi o leczenie, najczęściej stosuje się dietę, w której nie ma miejsca na składniki, które wywołują nieprzyjemne objawy. Warto jednak pamiętać, że skomponowanie prawidłowej diety w tym przypadku nie jest łatwe. Nie może w niej być bowiem określonych składników, ale jednocześnie dieta musi zapewniać wszystkie najważniejsze produkty, które dostarczą organizmowi tego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto powierzyć zadanie ułożenia takiej diety dietetykowi.

Zakończenie

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na składnik, który normalnie jest tolerowany przez organizm. Najczęściej taka sytuacja występuje po spożyciu mleka, jaj kurzych, orzechów, soi, ryb, owoców morza. Wówczas osoba chora odczuwa bóle brzucha, głowy, nudności. Mogą pojawiac się także inne, nieprzyjemne objawy. Wówczas warto zgłosić się do lekarza, aby podjąć odpowiednie leczenie i odzyskać komfort codziennego funkcjonowania. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma odpowiednia dieta. Warto wykluczyć z niej to, co powoduje odczuwanie nieprzyjemnych objawów. Jednocześnie należy zadbać o to, aby organizm miał dostarczane wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Tak ważne zadanie jak ułożenie jadłospisu, warto powierzyć zaufanemu dietetykowi.

 

Leave a Comment