Jakie karmy najlepiej kupować kotom?

Koty domowe to zwierzęta znane z tego, że są bardzo wybredne co do diety – jeśli jakieś pożywienie nie odpowiada ich gustom, nie tkną go, o ile nie są bardzo wygłodniałe. Jednocześnie koty mają swoje potrzeby żywieniowe i nawet jeśli karma odpowiada ich kubkom smakowym, niekoniecznie służy ich zdrowiu. Wyjaśniamy, jakiego rodzaju karmy najlepiej wybrać dla kota.
Rodzaje karm dla kotów
Wybór karm dla kota jest w dzisiejszych czasach ogromny. Generalnie dzielimy te produkty na:
- suche – pod postacią kruchych małych granulek,
- mokre – podobne do karmy suchej, z ta różnią, że granulki są bardziej wilgotne i nie kruszą się w takim samym stopniu,
- półmokre – mają postać mocno zmielonych pasztetów, kawałków karmy w sosie lub galaretce.
Karmy suche i mokre spotykane są zdecydowanie najczęściej na rynku – półmokre należą raczej do rzadkości. Wśród miłośników zwierząt oraz specjalistów zdania na temat poszczególnych rodzajów karm są mocno podzielone – zazwyczaj karmy suche uważane są za wybór gorszy ze względu na fakt, że nie zawierają wody. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ koty zazwyczaj są bardzo niechętne do spożywania płynów osobno – źródłem wody jest dla nich przede wszystkim karma. Dlatego też wykluczenie karmy mokrej może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Problem z suchą karmą nie dotyczy oczywiście wszystkich kotów, niemniej wciąż warto zadbać o różnorodność i podawać kotom karmę zarówno suchą, jak i mokrą. Szeroką ofertę tych produktów tych produktów posiada między innymi internetowy sklep zoologiczny Carmen.
Najważniejszy jest skład
Niezależnie od tego, czy podajemy kotu karmę suchą, czy mokrą, kluczową kwestią jest skład produktu. Koty są zwierzętami mięsożernymi, dlatego to właśnie mięso powinno być głównym składnikiem karmy. Należy zwracać uwagę czy tak jest w rzeczywistości – niekiedy producenci stosują sztuczki marketingowe, polegające na umieszczaniu w liście składników słów takich jak „kurczak”, czy „ryba”. Należy pamiętać, że za tymi terminami może kryć się nie tyle mięso czy podroby, ale inne produkty zwierzęce, np. kurze nogi, pióra etc. Poza mięsem karma może zostać wzbogacona dodatkiem warzyw, które są źródłem witamin. Nie wszystkie dodatki są jednak wartościowe. Przykładowo zboże pełni rolę jedynie wypełniacza, dlatego najlepiej by karma w ogóle go nie zawierała.