Jak odzyskać dane z płyt cd lub dvd?

Prawdopodobnie każdy z nas wie, jak delikatne bywają płyty cd i dvd. Bardzo często się zdarza, że nasza ulubiona płyta po kilku latach nie może być już odtwarzana w nawet najnowszym sprzęcie. Dlaczego tak się dzieje? Czy możemy temu jakoś zapobiec? Co zrobić, aby znów móc odtwarzać płyty na dowolnym urządzeniu, które do tego służy?

Choć płyty cd i dvd wciąż są bardzo popularne, to niestety producenci nie zdołali znaleźć sposobu na to, aby były mniej podatne na zarysowania i zabrudzenia. Zaś każdy użytkownik wie, że niezwykle łatwo dochodzi do takich sytuacji oraz, że po zabrudzeniu lub zarysowaniu płyta bardzo często przestaje poprawnie działać. Z tego powodu użytkownicy płyt zaczęli szukać sposobów, na naprawienie płyt. Jak się okazuje – istnieje kilka metod na to, by odratować płytę, na której mamy coś ważnego. W jaki sposób możemy tego dokonać?

Jeżeli więc płyta nie chcę się odtwarzać to pierwsze co możemy zrobić, to włożyć ją do nieco mniej wrażliwego odtwarzacza. Często udaje się to z zupełnie nowym sprzętem bądź bardzo dobrej jakości starszymi urządzeniami. Jeśli jednak okaże się to nie być skuteczne, być może będzie trzeba najpierw wyczyścić płytę, aby móc odzyskać jej zawartość. Czyszczenie płyty możemy wykonać samodzielnie, w dość szybki i prosty sposób. Możemy jednak zanieść nasze płyty do punktu, który specjalizuje się naprawą i czyszczeniem płyt dvd i cd. Jeśli bardzo zależy nam na zawartości krążka, będzie to najlepszym rozwiązaniem.

Czym wyczyścić płytę?

W specjalistycznych sklepach bądź w internecie bez trudu znajdziemy specjalistyczne płyny, które służą do czyszczenia krążków cd i dvd. Koszt takiego płynu nie powinien przekraczać kilkunastu złotych, a za jego pomocą będziemy mogli wyczyścić więcej niż jedną płytę. Decydując się na samodzielne czyszczenie nie zapomnijmy, żeby zastosować materiał, który nie porysuje dodatkowo delikatnej powierzchni nośnika. Bawełniana, delikatna szmatka bądź ściereczka wykonana z mikrofibry może być strzałem w dziesiątkę. Jeśli zdecydujemy się na to należy pamiętać, że płyty nie czyścimy ruchami okrężnymi. Prawidłowe są pojedyncze pociągnięcia wykonywane od środka płyty ku jej brzegom.

Innym sposobem na usunięcie zabrudzeń jest zastosowanie wody z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń bądź szyb. Jeśli na płycie są niewielkie rysy bądź zabrudzenia, to może okazać się to wystarczającym sposobem. Inni polecają także zastosowanie świeżego banana lub pasty do zębów. Wykorzystuje się tu metodę woskowania płyty, a następnie wycieramy, przemywamy płynem do mysia i bardzo dokładnie wycieramy powierzchnię płyty, aż do sucha.

Jak skutecznie wyczyścić płyty cd lub dvd?

Samodzielne czyszczenie może okazać się nieskuteczne. Jeśli obawiamy się, że zniszczymy nośnik bądź rzeczywiście te domowe sposoby okażą się nieskuteczne, możemy odnieść płyty do regeneracji. Specjaliści postarają się dla nas odzyskać zawartość nośników, a jeśli będzie to możliwe, wyczyszczą powierzchnię płyt tak, by można było z nich korzystać.

Leave a Comment