- Jakie meble z litego drewna pasują do Twojego domu?
- Jak zadbać o skórzane buty przed jesiennymi deszczami?
- Jak drukarnia opakowań tekturowych dostosowuje się do potrzeb rynku?
- Korzyści i Zastosowania Ozonowania Wody: Nowoczesna Metoda Uzdatniania
- Dlaczego sieczka z lucerny jest tak ceniona w żywieniu koni?
Gdzie szukać porad prawnych?
Nurtuje cię pewna kwestia prawnicza, a nie wiesz, gdzie znaleźć rozwiązanie? Sprawdź, gdzie otrzymasz poradę prawną. Czy zawsze musisz iść do prawnika?
Darmowa pomoc prawna
Prawnik pomoże ci napisać pismo. Przykładowo wniosek o rozłożenie długu na raty, o przydzielenie mieszkania socjalnego czy pisma do ZUS o przeliczenie emerytury. W przypadku spraw wymagających postępowania sądowego, prawnik napisze pismo o zwolnienie z kosztów sądowych czy ustanowienie adwokata, radcy prawnego, czy doradcy podatkowego. Nie napisze jednak pisma w postępowaniu, które już się toczy. Mowa tu o postępowaniu przygotowawczym, czyli śledztwie lub dochodzeniu prowadzonym pod nadzorem prokuratora w sprawach karnych.
Dziedziny objęte darmowymi poradami
Dziedziny, w których otrzymasz poradę to prawo cywilne, prawo pracy, ubezpieczeń społecznych, prawo rodzinne i podatkowe z wyjątkiem spraw podatkowych, które dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej.
Dla kogo darmowa porada prawna?
Z darmowej porady może skorzystać osoba, która ma mniej niż 26 lat, bądź 65 lat i więcej. pomoc przeznaczona jest również dla kombatantów, weteranów oraz osób zagrożonych bądź poszkodowanych w wyniku naturalnych katastrof czy awarii technicznych.
Gdzie uzyskać darmową pomoc prawną?
W nieodpłatnych punktach pomocy prawnej otrzymasz pomoc. Położenie najbliższego punktu znajdziesz w urzędzie gminy, miasta, starostwie powiatowym a także na stronie DarmowaPomocPrawna.ms.gov.pl.
Co przygotować?
Jeśli masz dokumenty związane z twoją sprawą, koniecznie zabierz je ze sobą. Dzięki temu prawnik uzyska więcej informacji i będzie w stanie lepiej ci pomóc. Weź również dokumenty potwierdzające twoje prawo do skorzystania z tej formy pomocy. Są to dowód osobisty, paszport, decyzja lub oświadczenie, ze w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymałeś świadczenie od pomocy społecznej, dokument potwierdzający, że jesteś weteranem lub kombatantem. Jeśli jesteś w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową wypełnij w punkcie pomocy stosowne oświadczenie.
Gdzie jeszcze szukać?
Jeśli nie kwalifikujemy się do bezpłatnej pomocy, nadal możemy jeszcze kombinować. Jeśli dostaliśmy pismo z urzędu i nie wiemy, co z nim zrobić, najbardziej logicznym rozwiązaniem będzie kontakt z urzędem. Pracownicy mają kompetencje, by udzielić nam konkretnej porady w dziedzinach, którymi się zajmują. Przykładowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma swoją infolinię, gdzie możemy zadać nurtujące nas pytanie. Niekiedy jednak czas oczekiwania może być stosunkowo długi, więc dobrze znaleźć sobie zajęcie, gdy usłyszymy informację, że jesteśmy na 60 miejscu w kolejce.
Kancelaria adwokacka
Czasem skorzystanie z usługi adwokata jest konieczne. Owszem, często sporo kosztuje, ale w wielu przypadkach i tak będzie ono tańsze, niż koszty ewentualnego błędu, jaki popełnilibyśmy, gdybyśmy nie udali się do znawcy prawa. Możemy również udać się do radcy prawnego – zawód adwokata i radcy prawnego jest bardzo podobny, a każda z tych osób pomoże nam w sprawach prawniczych.
Więcej na https://kpmw.pl/