Co rozumieć pod pojęciem wózka autonomicznego?

Wysokiej jakości wózki autonomiczne cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ umożliwiają one zrobotyzowanie transportu różnych towarów wewnątrz budynków, a nawet ładunków o dużej masie. Liczne zalety tych urządzeń sprawiają, że przyczyniają się one do zwiększenia wydajności, a także oszczędności przedsiębiorstwa. W poniższym artykule przedstawiamy, czym dokładnie są wózki autonomiczne i roboty AMR. Omawiamy również ich najważniejsze atuty.

Najbardziej popularne typy wózków autonomicznych to platformy, wózki paletowe i wózki widłowe. Na platformach można montować różne efektory np. przenośniki taśmowe i rolkowe, podnośniki, a nawet małe roboty i coboty. Niektórzy producenci oferują także moduły np. w formie przenośników rolkowych nakładanych na widły wózków paletowych.

Zastosowanie wózków autonomicznych

Wózki autonomiczne nie wymagają obsługi przez operatora, co jest uważane za ich największą zaletę. Najczęściej są wykorzystywane do przewożenia ciężkich ładunków w obrębie jednego magazynu, hali produkcyjnej lub innych obiektów. Pracownik firmy PRO-ASSEM, zajmującej się projektowaniem oraz budową maszyn i linii montażowych, podpowiada:

Wózki autonomiczne stosuje się w firmach, w których jest zapotrzebowanie na przewożenie wewnątrz zakładu dużej liczby towarów. Przydają się także w przedsiębiorstwach, realizujących powtarzające się zadania logistyczne. Urządzenia te pozwalają usprawnić wiele procesów i zwiększyć wydajność pracy, co jest korzystne dla firmy. Często dla naszych klientów przeprowadzamy modyfikacje linii produkcyjnych i przystosowujemy je do współpracy z autonomicznymi robotami. Po przeprowadzeniu takich prac wózki autonomiczne mogą odbierać towary z linii produkcyjnej bez pomocy człowieka, a następnie zawieźć je w miejsce docelowe.

Jak działają wózki autonomiczne?

Zastosowanie wózków autonomicznych jest bardzo szerokie. Ponieważ nawigują się one po obiekcie, używając laserowych skanerów bezpieczeństwa, można je uruchomić w prawie każdym obiekcie bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na modyfikację infrastruktury. Podczas uruchomienia robota AMR, programista wczytuje mapę obiektu do pamięci wózka i wyznacza na tej mapie obszary, po których robot może się dowolnie poruszać. Ponadto określa także kluczowe punkty na mapie, np. końcówki przenośników na liniach produkcyjnych czy położenie regałów. Robot otrzymuje polecenia z systemu zarządzania produkcją ERP lub ze sterownika PLC linii, jaką misję ma wykonać tzn. pomiędzy którymi punktami kluczowymi ma przewieźć ładunek. Wózek autonomicznie decyduje jaki szlak obrać, a w przypadku pojawienia się przeszkód na drodze, spróbuje te przeszkody ominąć lub zmieni trasę na alternatywną.

Wpływ na możliwości wykorzystania robotów AMR ma przede wszystkim sposób działania i budowa tych urządzeń. Inne zadania przydziela się autonomicznym platformom, wózkom widłowym czy wózkom paletowym. Synchronizacja systemów sterowania powoduje sprawne poruszanie się wózków po zmapowanej przestrzeni. Ich działanie zapewnia duże bezpieczeństwo pracy i powtarzalność procesu produkcyjnego. Zaletę stanowi także oprogramowanie, które gwarantuje bezproblemowe działanie sprzętów i ich współpracę z urządzeniami w fabryce czy magazynie.

Wszystkie parametry autonomicznych wózków widłowych są stale kontrolowane przez komputer pokładowy i podłączone do niego czujniki, w związku z czym nie mogą one przekraczać bezpiecznej prędkości czy zbaczać z trasy. Dzięki tym zabezpieczeniom nie stanowią żadnego zagrożenia, a praca z nimi jest jak najbardziej bezpieczna. Pracownicy mogą wykonywać swoje zadania w pobliżu robotów AMR. Nie ma konieczności wydzielania na hali specjalnych stref, w których pracują tylko wózki, a ludzie nie mają wstępu. W przypadku gdy robot wykryje za pomocą skanera laserowego, że człowiek jest zbyt blisko, wózek zatrzyma się i poczeka, aż pracownik przejdzie dwa kroki i wyjdzie ze skanowanej strefy, po czym wznowi jazdę po wyznaczonej trasie.

Dlaczego warto wyposażyć firmę w autonomiczny wózek?

Autonomiczny wózek to świetne rozwiązanie dla wielu firm, przede wszystkim tych, które obsługują dużą liczbę ciężkich towarów. Zaprogramowanie urządzenia na magazynie sprawia, że przedsiębiorstwo zaoszczędza czas oraz pieniądze, ponieważ nie musi zatrudniać operatorów. Jest to również bardzo korzystne w sytuacji, gdy brakuje pracowników, gdyż magazynierów, którzy do tej pory byli odpowiedzialni za wewnątrzzakładowy transport towarów, można przydzielić do prac, zwiększających wartość produktów.

Zaletą autonomicznych wózków widłowych są zdecydowanie ich funkcjonalność i elastyczność. Pozwalają one na znaczne zwiększenie wydajności oraz efektywności procesów na magazynie i hali produkcyjnej. Wdrożenie robotów AMR na hali poprawia bezpieczeństwo pracy, ponieważ minimalizuje się ryzyko popełnienia przez zmęczonego operatora kolizji lub innego błędu.

Leave a Comment